close נרשמת בהצלחה
050-866-3028

סיפורו של יאסון

האמונה באלים נובעת מתוך הניסיון להסביר את כוחות הטבע, את המאורעות ההיסטוריים, ומתוך הרצון והניסיון להפיק לקחים. החיים היום אינם שונים בבסיסם מהחיים לפני 2800 שנים אז נוצרה המיתולוגיה. אותם רגשות והתנהגויות שהיו מנת חלקם של בני האדם, או האלים אנו רואים גם היום. לכן גם היום החיבור של הקלפים אל המיתולוגיה ודרך הקריאה לחבר את המיתולוגיה אל חייו של האדם זהו חיבור כל כך אינטואיטיבי, כל כך ברור, כל כך נכון.
 

בסיפורי המיתולוגיה היוונית היה מספר רב של אלים, הם היו מואנשים, הם דמו בצורתם החיצונית בתכונותיהם לאלה של בני האדם, ההבדל היה בחוזקם ובחיי הנצח אותם חיו. היו להם רגשות כמו תשוקה, אהבה, קנאה ושנאה. הם פעלו מתוך רגשות אלו וניתן למצוא גם התנהגות לא מוסרית. שנים עשר האלים הראשיים שכנו בפסגתו של הר האולימפוס, על מנת לשמור על חיי נצח הם אכלו את מזון האלים האמברוסיה ושתו את משקה האלים הנקטר.                                   


האמונה באלים נובעת מתוך הניסיון להסביר את כוחות הטבע, את המאורעות ההיסטוריים, ומתוך הרצון והניסיון להפיק לקחים. החיים היום אינם שונים בבסיסם מהחיים לפני 2800 שנים אז נוצרה המיתולוגיה. אותם רגשות והתנהגויות שהיו מנת חלקם של בני האדם, או האלים אנו רואים גם היום. לכן גם היום החיבור של הקלפים אל המיתולוגיה ודרך הקריאה לחבר את המיתולוגיה אל חייו של האדם זהו חיבור כל כך אינטואיטיבי, כל כך ברור, כל כך נכון.


יאסון וגיזת הזהב

יאסון אחד מגיבורי המיתולוגיה היוונית. נודע כמנהיג הארגונאוטים שיצא לחפש ולהביא את גיזת הזהב. גיזת הזהב הייתה שרידי צמרו של האַיִל האגדי כריסומאלוס שהבריח את פריקסוס והלה על גבו מפני אביהם שעמד להקריב אותם כקורבן לאלים. האיל מופלא שצמרו זהב ידע לדבר בשפת אנוש ולעוף. הלה נפלה למיצר המים הנושא את שמה: "הלספונטוס". פריקסוס הגיע לקולכיס. הוא והאיל חיו בשלווה עד סוף ימיו. כשהזדקן האיל הוא ביקש מפריקסוס להקריבו לזאוס. את צמרו הזהוב תלה איטס על עץ אלון בחורש הקדוש של ארס. על משמר גיזת הזהב הופקד דרקון.


יאסון נולד לאיסון, יורש העצר של יולקוס שבתסליה אימו אינה ידועה ושמה משתנה מגרסה לגרסה. לאחר שאיסון הודח מכס המלכות על ידי אחיו למחצה, פליאס, הוא הורג את כל צאצאיו של איסון למעט יאסון התינוק, שהוברח וגדל אצל משפחה חקלאית בגיל 17 נאמני המלך שולחים אותו אל כיירון הקנטאור שהיה מחנכם של גדולי גיבורי יוון. פליאס, למרות שהרג את כל היורשים החוקיים הוא שואל את האוראקל לגבי עתידו וזה מזהירו מפני אדם הנועל סנדל אחד בלבד.

כעבור שנים בדרכו חזרה למולדתו מחליט יאסון לחזור כאיש עשיר הוא עוצר בעיר הגדולה עובד וצובר רכוש. בדרכו נקרים לפניו שודדים הלוקחים את כל רכושו ובנוסף יאסון פוגש זקנה המבקשת שיעזור לה לחצות את הנהר. במהלך המעבר את הנהר יאסון מאבד את אחד מסנדליו. הזקנה היתה האלה הרה שבחנה את טוב לבו ונטתה לו חסד בשל עזרתו.


כשהגיע יאסון ליולקוס הוא מגיע חסר כל, בבגדים קרועים וסנדל בודד על רגלו. ראה אותו פליאס והבין בשל היותו עם סנדל אחד כי זה עתיד למלוך תחתיו. יאסון תבע את המלוכה המגיעה לו על פי חוק, ופליאס, הסכים לפנות את כסאו בתנאי שיאסון יביא את  גיזת הזהב מקולכיס אשר במזרח הים השחור, המשימה נתנה מתוך תקוה שיאסון לא יחזור ממנה.

יאסון ארגן קבוצת גיבורים והפליג על סיפון אונית ארגו לקולכיס בדרך הם חוו הרפתקאות אך בזכות הגנת האלים הוא הגיע ליעדו. אייטס, מלך קולכיס, הסכים להחזיר את גיזת הזהב אך דרש מיאסון לבצע שלוש משימות בלתי אפשריות. לרתום שני פרים רושפי אש, לחרוש שדה, לזרוע שיני דרקון ולהלחם בלוחמים שיצמחו מהן. בת המלך מדיאה שהתאהבה ביאסון עזרה לו היא נתנה לו משחה שתגן עליו מפני הפרים, ודרך בה גרם יאסון ללוחמים להלחם איש ברעהו. כדי להתגבר על דרקון ששמר על גיזת הזהב מדיאה נתנה לו משחה שהרדימה את הדרקון.


בשמחה יאסון דוהר לביתו של אייטס ומראה לו את גיזת הזהב, אייטס דורש מבחנים נוספים אך יאסון עולה על הספינה עם צוותו ומדיאה ומפליג חזרה לעיר הולדתו. אייטס רודף אחריהם בספינתו, מדיאה בתו ביתרה את גופת אחיה הקטן וכך גרמה לאביה לשוב חזרה לביתו. במהלך השיט לפני שובם ליולקוס פורצת סערה מרבית הצוות שיכורים מיין אך יאסון שעומד על המשמר מעיר אותם וכך הם מצילים את הספינה מלהשבר על הסלעים. בתום המסע עם הגיעם חזרה לעיר מדיאה שהיתה מכשפה החייתה את  אביו הגוסס של יאסון. גרמה לבנותיו של פליאס להביא למותו תוך הבטחות שב לגרום לו להיות שוב צעיר. כשהבנות הבינו למה גרמו הן יצאו מדעתן. מאורע זה גרם לתושבי יולקוס לשנוא את מדיאה. יאסון מלך במקומו של פליאס, אך התושבים שפחדו מכשפיה של מדיאה הגלו אותם לקורינתוס. יאסון עזב את מדיאה ועמד להנשא לגלאוקה בתו של המלך קריאון. מדיאה המכשפה נקמה הן במלך והן בביתו, ורצחה את שני ילדיה המשותפים עם יאסון. סופו של יאסון לא ברור. בשבוע הבא אחבר את השפעתו של הסיפור של יאסון לכל קלף בסדרת המטות (אורית של רפאל)