close נרשמת בהצלחה
050-866-3028

כוכב שבתאי במזל קשת

כוכב שבתאי נכנס למזל קשת ב- 23.12.2014 והוא יישאר שם עד לתאריך ה- 20.12.2017 מה צפוי לנו בתקופה זו?
 

כוכב שבתאי בקשתכוכב שבתאי או בשמו הנוסף סאטורן נחשב על פי האסטרולוגים העתיקים לאחרון מבין כוכבי הלכת. מבחינה אסטרונומית הוא מספיק רחוק מהשמש כדי להיות 'קפוא' והוא כמובן מוקף בטבעות אימתניות.
שבתאי מסמל את המגבלות שלנו, הקשיים, האתגרים ותוצאות המעשים שלנו – הקארמה בעצם. בצד החיובי של הדברים הוא מסמל אחריות, בגרות, למידה מתוצאות מעשינו, זהירות וגישה של ללכת על בטוח.
ברמה המדינית שבתאי מסמל את הממשלה, הביורוקרטיה, מפעלים, תאגידים, משאבים, בנייה ונפילות במצב הרוח הלאומי. 


מזל קשת יסוד אש איכות משתנה ואחד מארבעת המזלות האחרונים של הזודיאק – האוניברסליים או העולמיים.
סמלו של הקשת הוא הקנטאור, חצי סוס וחצי בן אדם והוא מסמל את הדואליות בין הדחפים החייתיים שלנו לבין המוח האנושי המפותח והיכולת שלנו לחשיבה, הגיון ועזרה הדדית.
הגליף או הציור של המזל הוא חץ המתעופף כלפי מעלה וזה מסמל את הצורך האנושי בקדמה, התפתחות, כיבוש, התקדמות ופריצת גבולות. חוסר הסיפוק ממטרות שהושגו והרצון להמשיך ליעד הבא מאפיינים את הגליף של המזל.

שבתאי הוא התזה ומזל קשת הוא האנטיתזה, הסינתזה ביניהם היא שלושת השנים הקרובות (אם כי צריך להכיר בהשפעת שאר הכוכבים והמזלות על התמונה הגדולה). 


ומה היא אותה סינתזה?
אז בגדול, אתם יכולים לנסות לענות על השאלה הזאת בעצמכם. תנו עוד מבט ברשימת המאפיינים ונסו לחשוב מה יכול להניב השילוב בין השניים.

התשובה שלי היא רק אחת מני רבות אבל בגדול אפשר לצפות לסיומה של תקופה, משום שקשת הוא המזל האחרון בשלישיית המזלות החברתיים, מאזניים-עקרב-קשת.
אפשר לצפות לשיטה חברתית וכלכלית שמיצתה את עצמה.
אפשר לצפות להשקעת כספים, משאבים ומאמצים בפרויקטים שנועדו לתת תנופה או להרים את החברה, הכלכלה, המדע או התרבות - כל הדברים המתקשרים לקדמה בעצם.
אפשר לצפות שיתגלו סדקים בדרכי האמונה שלנו, באידאולוגיות המרכיבות את חיינו, בתפיסת העולם שלנו כאינדיבידואלים וכקבוצה.
בו זמנית בוודאי תתקיים תנועת נגד התנסה לשמר את הסדר הישן, הדרך המוכרת או 'האופן בו נעשו הדברים תמיד'.
 
האמת היותר גדולה היא שהעולם הוא מקום שמשתנה במהירות. כבר עברו שני עשורים מאז העולם הפך לכפר גלובלי (ברובו) ומה שהתאים לעולם של פעם פושט רגל במהרה בעולם של ימינו.

אז בעצם שבתאי בקשת יכול לנסות "להקפיא" את גלגלי הזמן ולשמר אידיאולוגיות, תפיסות עולם והבנה ברמת התמונה הגדולה של איך הדברים פועלים.
האלטרנטיבה היא להפעיל באיטיות את זחלי הטנק של ההיסטוריה ולהתחיל בנסיעה ארוכה לקראת עולם טכנולוגי וגיאו-פוליטי חדש בעל חוקים משתנים. זה מיוצג על ידי מעבר שבתאי למזל הביתי שלו, מזל גדי, בעוד שלוש שנים מהיום.

קצת פרטים טכניים
כוכב שבתאי יעבור השנה שליש בערך ממזל קשת.
ב-14.3 יפנה הוא לנסיגה וזו תיגמר ב-2.8
במהלך הנסיגה הוא יחזור למזל עקרב לתקופה של שלושה חודשים בערך.
הוא יבלה במזל עקרב מתאריך ה-14.6 ועד לתאריך ה-17.9
לאחר מכן הוא יצבור מהירות במהרה ויכסה את אחת עשר המעלות הראשונות של קשת עד לסוף השנה.

במהלך השנה הקרובה תבלוט זווית דיסהרמונית אותה יוצר שבתאי לנפטון במזל דגים.
זווית זו מתקרבת לדיוק בחודשים פברואר-מרץ ומגיעה לידי דיוק בחודשים נובמבר-דצמבר בסוף השנה.           


סקוור נפטון שבתאי
היבט המרובע או הסקוור הוא היבט דיסהרמוני באסטרולוגיה המסמל לחץ ותנועה בכיוונים נפרדים של שתי מגמות. האנרגיות לא קונסטרקטיביות אחת לשנייה אלא פועלות תוך ניגוד אינטרסים. ניתן להסתכל על זה כמו שני חברות המתחרות על אותו שוק לקוחות, התחרות יכולה להוליד דברים חיוביים בסופו של דבר אבל לגורמים המעורבים הרבה פעמים מדובר על אירוע מכוער הכולל דחיפת מרפקים ולשים רגליים.
על שבתאי כבר דיברנו, נפטון מצידו מייצג את האידיאלים הכי גבוהים שלנו, החלומות, התקוות, השאיפות והרבה רצון לעשות טוב. בצד השלילי של אנרגיות הכוכב ניתן לשייך את הרצון בקבלה והכרה, חוסר יכולת להגיד 'לא', מנטליות העדר, פחדים, חששות, חוסר ערכיות ורצון לעונג אישי גם במחיר סבל האחר.
נפטון הוא הכוכב של האומנים, המשוררים, החולמים, המנהיגים הדתיים, עולם האופנה והקולנוע.

שורה תחתונה
גם כאן יש מספר פירושים אפשריים אבל ההיגיון אומר ששני הכוחות שימצאו את עצמם בהתנגדות הדדית הם העם הפשוט, ההמונים, האנשים שלא מעורבים ולא יוצרים את האג'נדה (נפטון) לעומת כוחות השוק, אנשי עסקים, ארגונים, מוסדות, ושאר אליטות כלכליות ופוליטיות (שבתאי) .
מה שקורה זה שמתגלה התנהלות בלתי תקינה ופשלות מצד האליטות וגם קיימת התפוררות מבנית בקרבם. דבר זה זולג לידיעת מרבית האוכלוסייה (באמצעות תקשורת ומדיה חברתית) שמזדעזעת ומניעה את כוחות השינוי בחברה.
מהצד השני של המתרס קיים לחץ מצד מרבית האוכלוסייה להתאים את אותם מבנים, ארגונים ומוסדות למציאות, להורידם לקרקע ולשחזר את המטרה המקורית שלשמה הם נוסדו.
יש הרבה דוגמאות, למשל התנהלות חסרת אחריות של הסקטור הפיננסי ב-2011, או השימוש שנעשה בהנדסה גנטית בחקלאות בחלק מארצות העולם.
שבתאי בקשת מייצג גם את אידיאל הקפיטליזם בצורתו המוגזמת – קפיטליזם חזירי או הון וכוח המרוכזים בידי כמה משפחות או קבוצות במשק, טייקונים בעצם.

מה הכיוון?
כבר מהיום הראשון של הימצאות הכוכב במזל קשת חשוב לבדוק את מיקומו של כוכב יופיטר (או צדק בשמו בעברית) במערכת השמש שלנו.
יופיטר הוא השליט של מזל קשת ולכן גם 'הבוס' שלו כביכול. עלינו להסתכל על יופיטר כדי ללמוד דבר או שניים על המוטיבציות של שבתאי בגלגולו הנוכחי.  
השנה יופיטר מבלה עד ה-11.8 במזל אריה והחל מחודש זה הוא נמצא במזל בתולה.

יופיטר באריה מראה על כמיהה למנהיגות חזקה ולפתרון הבעיות שלנו מלמעלה למטה בסגנון הדומה לשיטה ריכוזית.
אם עד אוגוסט אנחנו נותנים צ'אנס ומחכים לראות איך דברים יתפתחו, החל מאוגוסט אנחנו כבר מצפים לתוצאות בשטח ומפסיקים לשפוט את המנהיגים שלנו באמצעות מידת הרחמים.
השינוי גם יורגש ב"הקצנת" האנרגיות של שבתאי ובמעבר למערך צפיות יותר ביקורתי, קשה ולא מתפשר מצד מרבית האוכלוסייה.
מבחינה כלכלית יופיטר באריה מציג תמונה של שגשוג יחסי ויופיטר בבתולה מציג תמונה של מיתון.


נסיגת שבתאי 

הכניסה שלו בחזרה לעקרב וסיום הנסיגה שמוביל לכניסה שנייה לקשת הם כולם אינדיקציות לעיכובים, דברים לא צפויים שקורים ותקיעות בהתנהלות השוטפת של חיינו, של המדינה ושל המשק.
זה קורה החל מאמצע מרץ ועד אמצע ספטמבר, תקופה המקבילה באורח מסקרן לתקופת הבחירות בתחילת התקופה ולכניסת יופיטר למזל בתולה בסוף תקופה זו.
יתכנו מספר רב של תרחישים אבל כמה מהיותר סבירים הם:
* קשיים ממושכים בהרכבת ממשלה.
* בחירת אחד הצדדים וצורך בבחירות חדשות או בשינויים דרסטיים בהרכב הממשלה באוגוסט או ספטמבר.
* גורם אחד חזק המונע או מסכל את קיום הממשלה או הכנסת, לפחות עד החודשים אוגוסט ספטמבר.
החדשות הטובות הם שהחל מתקופת הקיץ אנחנו מסוגלים לפתוח דף חדש ונקי ברמה המדינית והאישית.

קונסטלציות
כמו שכבר אמרתי, בשנה הראשונה של שבתאי בקשת יוצא לו לעבור רק כשליש מהמזל.
השליש הראשון של מזל קשת מכיל את הקונסטלציות (קבוצות הכוכבים) 'עקרב', 'זאב', ו-'נושא הנחשים' ובאופן לא מפתיע, זה מתקשר בצורה סימבולית לריפוי וליציאה ממצבי ביש מזל.
אני חושב שזה די ברור שזו היא האוריינטציה ברמה החברתית-פוליטית ואצל חלקינו ברמה האישית, בטח בהתחשב בשנה הפחות מנפלאה שהייתה לנו ב-2014.    

מבט היסטורי
למרות הניסיון לתת תשקיף כמה שיותר מדויק על השנה הקרובה, את העתיד לא באמת ניתן לדעת. זו היא גם הסיבה שבגללה חשוב לתת מבט על אירועים היסטוריים בתקופות בהם שבתאי היה במזל קשת.
שבתאי משלים עיקוף סביב השמש כל 29 וחצי שנה בערך, אז אנחנו נותנים מבט בקפיצות של 30 שנה לאחור כל פעם. 

ינואר 1959 – ינואר 1956
העולם נמצא בשיא המלחמה הקרה וברית המועצות נמצאת בשיא השפעתה, כאן מתרחשת הבנייה לעבר משבר הטילים בקובה מבחינת זכייה בהשפעה אידיאולוגית ובניית ארסנל גרעיני. המרוץ לחלל מתחיל עם שיגור הלוויין הראשון ספוטניק, סיום הקולוניאליזם מזכה אומות אפריקאיות בעצמאות וקיימת הרגשה שאנו ניצבים בפתחו של עולם חדש.
מבחינה תרבותית רוק אנד רול ואלביס זה הדבר.
* בארץ מתרחש מבצע קדש, מתקיימים דיונים על גרמניה המערבית ועל פיצויים בעקבות השואה, חלה תקופת מעבר בין ראשי ממשלה, רפורמות בשיטת החינוך, ממשיכה העוינות בין ערבים ליהודים ונעשים המתווים הראשונים בתוכנית הגרעין.

נובמבר 1988 – נובמבר 1985 
ברית המועצות נמצאת בדעיכה מהירה עם מאורעות כגון אסון צ'רנוביל, נסיגה והפסד באפגניסטן, נפילת חומת ברלין והיעלמותההסופית כמעצמה. בארצות הברית אסון מעבורת החלל צ'לנג'ר, סיום מלחמת איראן עיראק, במזרח אירופה מדינות חדשות בעקבות נפילת הגוש הקומוניסטי.
מבחינה תרבותית מדונה, מייקל ג'קסון, תחילת ההיפ הופ והדור הראשון של משחקי הוידיאו הופכים את התקופה לצבעונית וכיפית.
* בארץ ניתן לתאר את התקופה כתקופה לא זוהרת. ממשלה בראשות יצחק שמיר, מיתון כלכלי, האינתיפאדה הראשונה, ישראל משגרת את הלוויין אופק-1.
שנה וקצת לאחר יציאת שבתאי מקשת יתחילו שנות ה-90 מלאות התקווה והשינויים בארץ.      

אז מה צפוי לנו? 

מוות וסיומות של השיטות הישנות והכנת הפלנטה לחדש, גבולות משתנים, מעצמות קמות ונופלות, הסטאטוס המשתנה של שאלת הגרעין, קרטוע פוליטי והרבה סימני שאלה. תרבות ומוזיקה בסימן יותר גדול, ניסיון האדם לכבוש את החלל, אל האינסוף ומעבר לו...

 
~
דימה גור