close נרשמת בהצלחה
050-866-3028

אתה לא מחליט עלי. זוגיות של העידן החדש.

האם אתם מחשיבים את עצמכם פריקים של שליטה? איך נשמע לכם להיות נשלטים במערכת יחסים?
 

אתה לא מחליט עלי. זוגיות והעידן החדש


האם אתם מחשיבים את עצמכם פריקים של שליטה? איך נשמע לכם להיות נשלטים במערכת יחסים?  'חמישים גוונים של אפור' עורר פרובוקציה תקשורתית עם סצינות סאדו מאזוכיסטיות ויחסים של עבד ואדון.


הרומן 'חמישים גוונים של אפור' שנכתב על ידי הסופרת הבריטית אי.אל ג'יימס - מספר על סטודנטית לספרות אנגלית שמראיינת לעיתון הקולג' איש עסקים מצליח עשיר וחתיך, כריסטיאן גריי, בגילומו של השחקן האירי ג'יימי דורנן.

גריי גורם לעלמה הצעירה להתאהב בו ומפתה את הסטודנטית (בגילומה של דקוטה ג'ונסון) תמימה וחסרת הניסיון, לנהל איתו מערכת יחסים סאדו מאזוכיסטית שבה היא תהיה העבד והוא האדון. הוא מכיר לה את חדר התענוגות האדום והמאובזר שלו, ומלמד אותה להיכנע למרותו. הוא אפילו מנסה לשכנע אותה לחתום איתו על חוזה שבו היא מסכימה להתנהל לפי חוקים נוקשים של נשלטות.


האינסטינקט הבסיסי שלנו כבני אנוש מונע מהרצון להיות בשליטה ולשלוט בחיינו, כך נוצרנו. אולם אנו חיים בעולם של קטבים, כדי ללמוד את שני הקטבים ולהתפתח אנו צריכים ללמוד להיות השולט וגם הנשלט במערכת יחסים (וזה תהליך שנוצר לאורך הגלגולים).


זה אולי ישמע לכם נורא, או אולי לא מספיק חדשני, אולם אם ננסה לרדת להבנה הבסיסית של מהו נשלט, אולי יהיה לנו יותר קל להבין את החלק המקומם הזה. שולט אמנם מכתיב את דעותיו וגם את רצונו, אולם הוא מלמד את הסביבה ולוקח פיקוד. שולט מכתיב את הצד הנותן  ואילו הנשלט מייצג את הצד המקבל. במילים אחרות שולט מייצג את הצד הגברי ואילו הנשלט מייצג את הצד הנקבי. ואני מדברת על צד נשי ונקבי של העידן הישן, עוד לפני שהאישה למדה לעמוד על שלה ולהיות שוות זכויות. אז לפני עשרות שנים, אישה היתה האימא שמטפלת בילדים, שמאפשרת לבעל לצאת לעבודה והיתה מצייתת לגבר ולדרישותיו.


תחשבו על מערכת יחסים ובה שני שולטים? סביר להניח שהיא תהיה הרסנית, כל אחד יעמוד על שלו ועל הרצונות שלו והמגמה האישית שלו. אולם אם נגדל להבין את תהליך ההתפתחותי של האנושות דרך הגלגולים, נגלה שאנו יורדים לגלגול חיים ומגיעים לעולם הזה, אנחנו צריכים לעבור דרך שני צידי הטנגו, צריך לחוות גם את השולט וגם את הצד הנשלט, אחרת לא תהיה מגמת התפתחות.


אז מה זאת אהבה?


אהבה היא הדרך שלנו ללמוד התפתחות, אנו נמשכים וממגנטים לחיינו אנשים שיעוררו אצלינו התפתחות, שיהיה לנו מה ללמוד מהם, שיתרמו לנו לתהליכי החיים, יאתגרו אותנו להבין את החיים מנקודת מבט שונה. כשאנחנו מנהלים חיים משותפים, אנו בדרך כלל נעדיף להתחבר לאנשים שיכולים להביא לחיים שלנו משהו שאנחנו פחות חזקים בו, שישלימו אותנו. 


מה המשמעות של נשלט? 


בעולמנו מקובל לחשוב שנשלט הוא איננו עצמאי, או איננו מצליח, כי הוא מקבל מרות של אחרים, אולם דעו לכם שמבחינה התפתחותית אחרי שאנחנו מבצעים את השלב השולט אנחנו צריכים לעבור גם את הצד הנשלט, מה שאומר שמבחינת רמת התפתחות, הנשלט בעצם מוותר על האגו שלו, ומאפשר לצד השולט לבטא את שליטה, אז מבחינת רמות התפתחות, הוא נמצא ברמה מתקדמת או גבוהה יותר.

השולט אמנם מכתיב את דעותיו, ואת רצונו ויש לו כוח רב יותר. אולם זה שעומד ממולו, הנשלט, מאפשר את הקונטרה, את החלק הנגדי של השולט, החלק הסביל, הפחות פעיל. 

זה לא חייב להיות רק בתחום הזוגי, זה מתרחש גם בעבודה, יש יחסים של שולט ונשלט, הרי לא כולם יכולים להיות בעמדת הבוס או הקובע בארגון. יש כאלה שמבצעים עבודה בלי לקחת החלטות. גם בשלטון הפוליטי זה כך וגם בתחום הרוחני, יש את אלה שמובילים בסגנון גורו או מאסטרים, או אפילו מורים רוחניים.


החדשות הטובות הם שלימוד השולט נשלט שייך יותר לעידן הישן, אנחנו עברנו אלפי שלבים של גלגולים וכמעט כולנו עברנו את שני הצדדים של הקטבים. היינו גם שולטים וגם גדלנו להיות הנשלטים, ירדנו בגוף של גבר שליט וגם בגוף של אישה לעיתים כנועה. 


העידן החדש משנה את הכיוון ומאתגר אותנו לתהליך חדש, לתהליך שכולנו חוזרים להיות השולטים בחיים, כן זה נשמע נפלא, אבל זה לגמרי מאתגר. חוקי המשחק משתנים, כולנו מתחברים לרצון העצמאי שלנו, להיות השולטים ובמערכות יחסים זה גורם לקצרים. קשה לנשים להישאר בחזקת הנשלטות והם מרגישות קצר גדול כשזה אכן קורה. קשה לאישה כשגבר מתערב לה בתהליך קבלת החלטות, כאשר הוא מגביל אותה או מקנא לה.


זוגיות של העידן החדש, מובילה אותנו לקונספט חדש, פתוח, חברי ותומך האחד בשניה. קשה לנו להבין את הדואליות הזו, זה נשמע טבעי, אבל נותר לנו עוד הרבה לשחרר. יש הרבה נשים שעדין מצפות שהגבר יחזר, ישלם עליהם ביציאה, יקנא להן או אפילו יהיה שותף מלא בהחלטות. קשה לחשוב על זוגיות כעל יחסים של שותפות והדדיות, קשה לנו להבין את חוקי המשחק החדשים, כי אנחנו מושפעים מן העבר, נוסטלגיים ודרמטיים. זוגיות של העידן החדש, מכוונת אותנו לפתיחות, ליחסים של פרי ספיריט, של חוויות משותפות, זמן פנוי משותף ועדין ביום יום כל אחד מנהל את חייו בעצמאות מלאה. 


אני חוזרת לסרט 'חמישים גוונים של אפור' שעל פניו מציג גבר שרוצה להיות שולט ומוכן לתת לאשה כל מה שהיא רוצה, תמורת זה שהיא תסכים לנשלטות. כאשר אישה מתפרצת מול הרצון של הגבר לשלוט בה ולא מוכנה בשום אופן להיות שם, זה אומר שהיא סיימה את החלק של הנשלטות ואין היא זקוקה יותר לחלק הזה בהתפתחות. כאשר נשלטות נעימה לכם ואין לכם צורך לקחת החלטות, אתם זורמים, בראש קטן ונהנים מהמצב הנשלט.. סימן שיש לכם עוד מה ללמוד.


מוזמנים לערב מבוא לקורס תודעת העל - החיים כמשחק והמגרש הזוגילחצו כאן לפרטים